неделя, 28 юни 2009 г.

Национални фолклорни празници Смолян 2009




















На 11, 12 и 13 юни 2009 г. съставите ни участваха в Националните фолклорни празници в град Смолян. Те се организират за пръв път в града и не са идентични с Роженските, които пак ще се провеждат през август на Роженските поляни.
Цялостната организация на събитието от страна на Смолянска община беше на високо ниво, особено грижата за самите участници - бяха предвидени съблекални зад главните сцени, място за отдих, седящи места пред сцените, много добре озвучени и украсени сцени, много добра организация на програмата, храна за участниците, тоалетни, място за паркиране на автобусите, рекламни материали.
Както винаги съставът за автентичен фолклор към читалище "Просвета" с. Градец се представи блестящо, обирайки овациите на публика и жури и спечели един от общо 77-те Златни плакета, връчени на най-добрите участници.
Към 20-те минути за изява на Читалище "Просвета" с. Градец (полагащи се по регламент на всеки един явил се състав), участва и НЧ "Паисий" село Иново, Видинско, с незабравимото изпълнение на Видински мелодии, изсвирени на гъдулка от Георги Петров - бай Георги, които му донесоха специална награда от Съюза на народните читалища.
Особен интерес предизвика изпълнението на Духовата музика към НЧ "Развитие" село Антимово, Видинско с изпълнението на влашки хора от нашия край.
Представители на Видинска община бяха и съставите към читалищата в селата Кутово и Капитановци.
Всички видински читалища спечелиха Златни плакети, а колоритността и мелодичността на нашия фолклор събра на едно общо хоро всички от площад "България" в град Смолян!

Танцов състав - основаване, история, отличия







Още от създаването си читалището започва да работи добре с театралната си трупа, хорове, певческа група за народни песни и танцов състав, сформиран през 50-те години от Цанко Тачев, който и понастоящем е водач на "хорото" на всички изяви. През 70-те години ръководител на съставите за автентичен танцов фолклор става Бояна Павлова, която е техен хореограф и днес. Читалищните съставите /9 творчески колектива през 80-те години/ участват не само в изяви на селото, но и в общински, регионални и национални. За богатата си творческа дейност през 70-те години читалището е наградено с орден „Кирил и Методий” ІІ-ра степен, а за 75-годишния си юбилей - с грамота от Министерството на Културата и Съюза на народните читалища.

След 90-те години читалищното ръководство, с постоянство и много работа, успя да възстанови богатата читалищна дейност и даде тласък на нови творчески измерения и дейности на читалището – възобновяване на стари битови и църковни празници, колективи за автентичен фолклор, подпомагане издаването на история на селото, организиране на много благотворителни изяви по различни поводи, модернизиране на читалищната библиотека, ремонтиране на читалищната сграда. С тази си дейност читалището е една уважавана духовна институция в селото и общината, и едно от най-добре действащите читалища на тяхна територия.

Едни от най-големите постижения на читалището в близко време са работата по различни проекти, с помощта на които читалището притежава компютърна техника и Интернет, а по отношение на творчески изяви са участията на фолклорните му състави /35 човека – деца и възрастни/ на едни от най-престижните общински, областни и национални фестивали и събори като:
- „Дунавски ритми”
- „От Тимок до Миджур”
- “От Тимока до Искъра”
- Копривщица – всички събори – златни носители
- Рожен 2006 – 2 златни плакета и 3 първи места
- Рибарица 2007 – І-ва награда за ансамблово надиграване, надсвирване, ІІ-ра награда за населено място – пазител на фолклора
- Участие на празничен концерт послучай панаира на гр. Кула - 2007 г
- Участие в проекта „Срещу течението” – заснемане на филм за културата и традициите на народите, живеещи по Дунава. С участието на Иво Папазов – Ибряма, Елица и Стунджи, Теодосий Спасов, “Ева квартет”, както и изпълнители и състави от Сърбия, Румъния, Унгария, Хърватска, Словакия, Австрия, Германия.
- Заснемане на филм по пилотната програма на ЮНЕСКО, Министерство на Културата и БАН – “Живи човешки съкровища” 2008 г.
- Международен фолклорен фестивал “Пауталия” 2008 гр. Кюстендил – I-ва награда и грамота “Ансамблово надиграване”; I-ва награда и грамота “Индивидуално изпълнение” Александра Йотова
- IV Международен семинар за български музикален и танцов фолклор – Пловдивска музикална академия 2008
- Летни фолклорни празници Копривщица 2008 - Александра Йотова - Лице на гр. Копривщица; I-ва награда за състава за автентичен фолклор
- Национални фолклорни празници Смолян 2009 – Златен плакет

Към читалището действа и фолклорна група „Лазарки”, които също са призьори от Рожен – І-ва награда за автентичен обичай, и са заснети във филми на местни и национални медии.

Празничен календар






Читалище "Просвета" с. Градец ежегодно изготвя празничен календар на събитията в селото, общината и на национално ниво. В него са залегнали национални, църковни, битови и регионални празници като:

Месец Януари:
Богоявление – Йордановден – празнична литургия и водосвет в храма „Св. Пророк Илия”, село Градец, литийно шествие за освещаване водите на река Тополовец и хвърляне на кръста!

„Бабин ден” – традиционен празник със жените от Женско дружество „Село Градец” и млади майки.

Месец Февруари:
Трифон Зарезан – Трифоновден – традиционно зарязване на лозе по стар български обичай – общоселско мероприятие на 14 Февруари

Изготвяне на изложба с материали за живота и делото на Апостола на Свободата - Васил Левски, посветена на годишнината от неговата гибел.

Месец Март:
Първи Март - „Баба Марта” – тържество с децата от ЦДГ”Чучулига”

Трети Март – Национален празник на Република България – поднасяне цветя пред мемориалните плочи на нашите загинали съселяни през различните войни и Въстанието от 1850 година. Откриване на изложба с материали за Освободителната Война 1877-1878година.

8-ми Март – общоселско тържество, посветено на международния Ден на жената!

25 Март – Благовещение – Благовец – пролетен празник на открито с децата от ЦДГ"Чучулига" и селото

Месец Април:
Април – Лазаруване – Стар български обичай в навечерието на Страстната седмица.

Април – Цветница – празнична литургия в храма „Св. Пророк Илия”, село Градец. Честване на празника с жените от Женското дружество в Пенсионерския клуб.

Великден – Света литургия и литийно шествие в двора на черквата „Св. Пророк Илия”. Втори ден на Великден, празничен водосвет, честване на празника "Росен" – Алботински манастир

Изготвяне на изложба, посветена на годишнината от Априлското въстание с материали на читалището

Месец Май:
24 Май – тържествено отбелязване на празника на българската просвета, култура и славянска писменост

Месец Юни:
1 Юни – Международен Ден на детето – тържество с децата от ЦДГ - изложби, рисунки, състезания
2 Юни – Ден на Ботев и на загиналите за Свободата на нашата Родина, патрон на ОУ”Христо Ботев” село Градец, годишнина от въстанието от 1850 година в Северозападна България – Пашапеткова размирица – поднасяне венци пред паметника в центъра на селото.

Подготовка на Библиотеката за работа през лятото.

Месец Юли:
Подготовка на танцовите състави към читалището за участие във фестивали
20 Юли – празник на църковния храм „Св. Пророк Илия” – годишнина от неговото създаване – празнична литургия и курбан.

Месец Август:
Тържествено откриване събора на селото – Илинден (стар стил)

Ремонт на читалищната сграда
Годишни отпуски

Месец Септември:
Работа в читалищната библиотека

Месец Октомври:
1. Зазимяване на читалището – основно почистване на сградата и снабдяване с гориво за зимния период.
2. Димитровден – 26 Октомври – участие в Общинските празници послучай празника на град Видин, неговия храм и Община Видин.

Месец Ноември:
1 Ноември – Ден на будителите – изложба, посветена на празника.

28 Ноември – годишнина на Читалище „Просвета”.

Месец Декември:
6 Декември - Никулден - празнична литургия в храм "Св. Пророк Илия"

Отчетно събрание

Подготовка за Коледните и Новогодишни празници

Коледни и Новогодишни тържества:
– тържествено откриване на коледната елха на площада на селото
– Коледна седянка с жените от ЖД в Пенсионерския клуб
– Коледно тържество с децата на село Градец в читалищния салон
– Коледно тържество с читалищните самодейци в Пенсионерския клуб
– Новогодишна забава с младежи

събота, 27 юни 2009 г.

Предистория и основаване



Читалище "Просвета" село Градец, Видинско е основано на 28 Ноември 1928 година от група учители и ентусиасти. Първоначалното му седалище е в частен дом в селото. По-късно в кръщелницата на местната черква - "Св. Пророк Илия", а след това и в училище "Христо Ботев".
През 1937 година се взема решение да се построи читалищна сграда. Строежът й съвпада с избухването на Втората световна война. Но въпреки тежките условия, с доброволния труд на местното население, кметското ръководство на селото с кмет Георги Иванов, завършват строежа на сградата.
През 1944 година, при преминаването на съветската армия през селото, на читалищната сцена е изнесена и първата театрална постановка в тяхна чест.
През 50-те години с читалищни средства бива електрифицирано селото: ..."и изведнъж цялото село светна..." Това можем да прочетем в книгата на Борис Бошняшки "Първи опит за история на село Градец, Видинско". По-късно парите са върнати на читалищното ръководство.
Това е периодът, през който се поставят първите основи на богата читалищна дейност, белязала неговото съществуване вече 80 години: театрална, хорова, танцова, библиотечна, краеведска, благотворителна, обществена дейност.
Новото време поставя нови предизвикателства пред читалището и неговите дейци. Днес то разполага с добре запазена база, библиотека, информационен център, интернет връзка, както и богата творческа дейност. Дейност, представяща местния фолклор на престижни сцени в региона и страната. Читалищните състави за автентичен фолклор са добре познати на фестивали и събори, донесли много награди и призвания за читалището ни и най-вече - за популяризирането на Видинския фолклор!