понеделник, 5 април 2010 г.

Втори ден на Великден и Алботински манастир, с. Градец, Видинско






Всяка година на втория ден на ВЕЛИКДЕН - ВЪЗКРЕСЕНИЕ ГОСПОДНЕ, много хора от Видинско избират да отидат на Алботинския манастир, а за местните села Градец, Долен Бошняк, Раброво и Делейна - това е повече от задължително. Отколешни времена за гръчани това е емблематично място, което те просто наричат - Манастира. Местността е последната от Алботинските земи, които чертаят границите и на землището на село Градец/”Шварлик”, Бойнишко-Рабровската река и „Дяволски поток”/. Названието Алботин идва от наименованието от турците на гъстите гори в долината на река Тополовец /”Ала Бутун” - страшна гора - Албутин, Алботин/. Други сведения са за изчезнало селище със същото име ”АлТовин", споменато в съкратен регистър на Видинската „кааза”1560 г.

Алботинския скален манастир, който датира от средните векове/1360г/, е най-западния скален манастир на територията на България. Издълбан е в отвестни сиво-бели скали на 30 метра над леглото на Бойнишко-Рабровската река, приток на река Тополовец, състоящ се от черква и няколко помещения с различни предназначения. По своята архитектура на оформление черквата на Алботинския манастир е уникална - тя е единствената трикорабна скална черква в България. Другата особеност, която прави Алботинския манастир уникален, е силно изразената му сакралност - в портиката и черквата са издълбани общо 29 гроба, повечето ориентирани в посока изток-запад, покрити в древността с каменни плочи. Подобен аналогов манастир в България е скалния манастир Аладжа край Варна и скалните църкви от село Иваново, Русенско, но както твърдят някои източничи приликата им е само по това , ”че става дума за скална обител.”

Красивата природа, прохладните гори, бълбукащите води на Хайдук чешма и тази на Манастира, красивите цветя, които цъфтят по това време на годината - божур, росен и дива момина сълза/маргарет/, привличат всяка година на втория ден на Възкресение Христово, населението от село Градец и околните села да се събират тук и да празнуват този неповторим православен празник. Този ден сред населението на село Градец е известен с наименуванието „Росен”, кръстен на самото цвете-росен /русалийче, самодивско биле-диктамнус албус лат./ .Розово-бяло с хубав аромат, но с парливо въздействие върху кожата, предизвикващо изгаряне с появата на мехурчета, а по-късно и на тъмни петна. Бере се сутрин рано и младите хора си го подаряват един на друг.

Празникът символизира веселие, жизнерадостност, любов и преклонение пред величието на природата, сляла се с възхвалата на Възкресението Христово. Играят се хора, правят се богати семейни софри на земята, подаряват си перашки /боядисани яйца/, катерят се до скалния манастир. В късния следобед, хората се прибират с букети от божур и росен. На третия ден на Великден се е ходило в друга местност, наречена „Маргарет”/”Крива ливада”/ в местността Кошановци, но поради факта, че това от дълго време е работен ден, празнуването на третия ден на Великден в тази местност е почти отшумял.

Естествеността и непринудеността на тези празници са една симбиоза на православие, народовеселие, почит и уважение към природата.

Първите стъпки към облагородяването на тази местност,бе изграждането на малък параклис със съдействието на Кметство село Градец - кмет Борис Пантев и дарители. При сегашното кметско управление се почисти и постави дървено парапе до скалните останки от манастира. Но за да проличи по-голямата заинтересованост за обителта ще бъде може би проекта на ВИДИНСКАТА СВЕТА МИТРОПОЛИЯ под ръководството на Епископ Сионий, викарий на Видинския митрополит, в който се предвижда реставрация и консервация на скалния манастир, с професионалните ангажименти на археологическите проучвания, както и изграждането на действащ манастир ”Възкресение Христово”, което да бъде една нова алтернатива за духовенството и за поклонническия туризъм в България. Известно е, че Алботинския манастир е бил света обител на Видинското царство и е принадлежал на царското семейство на Цар Иван Срацимир. Алботинската обител е и един от центровете на разпространението на исихазма - мистическото течение в провославното християнство, чийто основатели и последователи са св. Теодосий Търновски, св.Ромил Видински/Бдински/, Патриарх Евтимий, митрополит Киприан Киевски и др. Зографският манастир в Света гора е едно от местата, където исихазмът намира едни от най- здравите корени.

Философията на исихазма е чрез усилени молитви и вглъбяване, вярващите да постигнат единение с Бога. Това богопознание и истинско богословие се постига сред тишина, уединение, спокойствие/безмълвие/ и особена исихастка практика за да се види Божията светлина, онази която можели да видят учениците на Иисус Христос. През ХІV век, исихазмът от монашестка практика се превръща в учение, което си поставя за цел да възстанови прекъснатата връзка между човека и Бога!

Една от важните публикации за Алботинския скален манастир е и на нашия съселянин, за жалост не сред нас, Митко Лачев, озаглавена „Скалния манастир край село Градец, Видинско" - издадена в Църковен вестник, LXXXVІІІ, 1987 г., 17. Той прави някои догадки около легендата за Алботинския манастир” засвидетелстван още от Х век, че в него Паисий, на връщане от Карловиц, днешния Сремски Карловци, дописва „История Славяноболгарская”...” Сведения черпим и от книгата на Борис Бошняшки ”Първи опит за история на село Градец, Видинско”, който посвещава изследвания и факти за Манастира и празниците на него.

От местните музейни работници най-големи заслуги за археологическите проучвания на Алботинския манастир са на Въло Вълов/п/, а на свързаните с него предания, обичаи, лечебна медицина и знахарство са на Нинко Заяков, които могат да се намерят в „Известията на музеите от Северозападна България” т.2, 1978г., т.10,1985г. Читалище „Просвета” село Градец, ще открие музейна сбирка с материали и за Алботинския манастир до края на годината. Тази година излезе и книгата на Ваньо Тодоров ”Алботински манастир”, която ще се разпространява на 5 април на Манастира и ще боде презентирана през месец май от Регионалната библиотека.

Скалният манастир „Възкресение Христово” в местността „Алботин” край село Градец е обявен за паметник на културата в Държавен вестник №221/28 Декември 1927 година и Държавен вестник №100/ 26 Декември 1969 година.

....”Ако хората от този край намерят духовни сили и най-вече потребност от възстановяването на Алботинската обител, имайки светлите молитви на боговдъхновения отец-преподобни Ромил Видински, под благодатното Божие слънце отново да се възпламени светилникът на монашеската молитва, отправена на това място за целия свят, и да се въздигне още един непоколебим страж на съблюдаването на Провославната вяра и отечески традиции!”...Йеромонах Сионий, ректор на Софийската Духовна Академия”Свети ЙОАН РИЛСКИ”.

Великден!






Христос Воскресе!
Нека светлината на Неговото воскресение озари живота Ви!
Много здраве и благополучие!

неделя, 4 април 2010 г.

Страстната седмица






След Лазаруване и Цветница започва Страстната седмица, предшестваща Великден.
В село Градец тази седмица се отбелязва с Велики Четвъртък, Разпети Петък и Велика Събота. В местния храм - "Св. пророк Илия" , се извършват църковни служби, посветени на Възкресение Христово. Тихи и свети са службите в четвъртък и петък. Празнична е почти нощната служба в събота, когато всички чуваме чудодейните слова "Христос Воскресе! - Воистина Воскресе!" и всеки тръгва да отнесе благодатния огън до своя дом!

Лазаруване 2010





Отново е пролет, но за пръв път в една седмица е Благовещение , Лазарова събота и Цветница - едни от най-големите християнски празници предвестници на Великден !
Лазар е предпоследната събота преди Възкресение Христово . В календара на хрисниянската църква празникът е свързан с един от най-вълнуващите евангелски сюжети - Възкресението на Лазар ( брат на Марта и Мария, жител на град Витания, близо до Ерусалим . Иисус Христос го извежда от гроба и възвръща към живота. Според преданието Лазар живее още 30 години и умира като епископ на град Китон, о-в Кипър!
В българския традиционен календар Лазар се свързва с най-представителния, изпълнен със символика и драматизъм, пролетен и момински обичай, Лазаруването. На този ден млади момичета, облечени в празнична носия, окичени с цветя и венци и украсени кошници тръгват по къщите пеейки лазарски песни за моми и ергени, млади невести, малки дечица, за плодородие, за Лазар и наричат за здраве и берекет стопаните, а те ги даряват с яйца, плодове, бучки захар, орехи и парички за здраве на къщите си! Отварят порти и врати за да влезе младостта, невинността и красотата в домовете им, за да бъде годината им здрава и плодоностна. Има поверие, че която мома не е лазарувала не се е момувала за да я видят ергените и да се ожени.
" Тук ми казаха имало мома хубава, мома хубава Лазаре, мома гиздава.
Кат ми хубава Лазаре да я годиме, да я годиме Лазаре на връ Гергьовден.
На
връ Гергьовден, Лазаре с вакло агне и руйно вино".
Много са лазарските песни, които се пеят и в с. Градец. От 12 години този неповторим пролетен обичай е възкресен към местното читалище "Просвета" за да не прекъсва тази прекрасна българска традиция. Рано сутринта на Лазар от читалището тръгва групата за автентичен фолклор "Лазарки" и до късния следобед обикаля и пее из цялото село. Пее и нарича : " Където сме минале родило се, преродило, та на земята натегнало! От два класа - крина жито, от два грозда - чебър вино! ". Многа са възкресените лазарски песни които пеят красивите лазарки: " Ой Лазаре, Лазаре", "Лазар се вози на златни кола", "Лаленце се люлее", "Пасло момче", "Шила мома", "Тук ми казаха..", "Тука лани дойдохме" и други. Събраните яйца и дарения преди години са отивали за местното училище "Христо Ботев", но след неговото закриване читалището ги дарява на лазарките за труда им! В късния следобед, след като са обходили селото, отново се връщат в читалището и хвърлят венчетата си в близката река Тополовец, а на Цветница отиват всички на празничната литургия в местния храм "Св. Пророк Илия"!

Как започна 2010 година...




2010 година започнахме с Йордановден и литийното шествие до река Тополовец за хвърляне на кръста.
На 21 януари отпразнувахме Бабинден с жените от Женско дружество с. Градец в читалището. Наш гост беше Д-р Красимир Начев. Символично измихме ръцете му и си пожелахме да се раждат повече деца в село Градец. С Телевизия Видин направихме филм за Д-р Георгиев, в чийто дом се намира бившият родилен дом на селото, в който, с негова помощ, са се родили над 2000 деца. Днес в него той твори своите произведения и дава нов живот - на изкуството - дърворезба, иконопис, пластики.
Месец февруари отбелязахме с Трифон Зарезан. Майстор-лозар стана кмета на селото - Никола Дочков. Празникът премина с много веселие и дегостация на гръчански вина.
На 1 март бяхме гости на ЦДГ "Чучулига" с Градец, за да завържем мартеници на децата, а следобяд гостувахме на рождения ден на БНР Видин в предаването "По нашенски". Бяхме заедно с Даниел Спасов и Милен Иванов от "Иде нашенската музика", които ни подариха най-новия си албум.
На 8 март, заедно с около 50 жени от селото, посрещнахме Международния ден на жената.
Последната седмица на месец март посветихме на красивите пролетни празници - Благовещение, Лазар и Цветница.